В днешно време у нас се предлага услугата потребителски кредит за обучение, понеже наемите за квартира в друг град, а и разходите, свързани с придобиването на образователно-квалификационни степени, са непосилни за много български домакинства. Целта на този вид заеми е да подпомогне обучаващите се и техните семейства, като снеме товара от плещите им за известно време или за периода на цялото обучение, докато те успеят да си стъпят на краката.
Тъй като има много неясноти относно този продукт, бихме искали да уточним някои подробности. В настоящата статия ще разгледаме условията, сроковете на изплащане, предимствата и други специфики, касаещи финансовата услуга. От Vivus са описали всичко което трябва да знаем за студентски кредит и всички особености на този вид заем у нас.
Какви видове студентски кредит има?
Студентските кредити могат да бъдат отпускани по два начина. Първият е чрез банки, подписали специален договор с МОН, който ги задължава да следват определени условия. Вторият е чрез независими финансови институции или банки, които следват свои собствени правила по отношение на кредитите за студенти. Техните условия се различават до голяма степен от тези на МОН.
Какви са условията за студентски кредит?
Както вече стана ясно, условията за един студентски кредит може да варират в зависимост от институцията, която го отпуска. Има някои основни изисквания като например възрастовата граница, която е 35 години. Задължително е да сте пълнолетен гражданин на Република България. Сумата, за която може да се кандидатства, също варира и стига до 15 000 лева.
При заемите, предоставяни от банки, подписали договор с МОН, срокът за връщане обикновено започва да тече след приключване на обучението. Но ако договорът е с финансова институция, която работи независимо от МОН, тогава много често погасяването на задълженията започва по време на самото обучение. Що се отнася до сроковете за погасяване, те обикновено са между 4 и 7 години. Понякога трябва поръчител, друг път – не. Възможно е вместо поръчител да се изиска имот за обезпечение. И последно е важно да уточним, че такъв кредит се дава само на студенти в редовна форма на обучение.
Какви са предимствата на един студентски кредит?
Използването на студентски кредит си има предимства. Несъмнено най-голямото е достъпът до образование, който за някои семейства би бил немислим, ако не съществуваше тази опция. Един такъв заем покрива няколко аспекта. С него можете да заплатите както учебници и семестриални такси, така и разходите за наем и битови потребности, с които всеки се сблъсква. След това имате възможност да избирате дали да финансирате етап от обучението си или целия период на обучение, независимо дали става въпрос за степен бакалавър или магистър.
Нещо повече, в началото обикновено има гратисен период за погасяване на лихвата и главницата. Ако банката, с която се обвържете, има договор с МОН, получавате по-дълъг период и може да започнете да правите плащания след завършване. Като говорим за лихва, не можем да не споменем, че лихвата при студентските заеми не се начислява върху цялата сума, както е характерно за останалите кредити, а само върху усвоената част от парите. Освен това годишният лихвен процент е фиксиран. В повечето случаи той не надвишава 7%. Най-хубавата част е, че не се доплащат така познатите такси и комисионни.
Изгодни ли са студентските заеми?
Това дали един кредит е изгоден зависи изцяло от условията, с които идва, и дали те ви устройват. Държавните студентски кредити не са толкова гъвкави, колкото останалите (например не могат да се ползват за обучение в чужбина), но за сметка на това предлагат сигурност и по-дълъг гратисен период. Прозрачността при кандидатстване и усвояване на заема е гарантирана от българското законодателство. Това дава сигурност и спокойствие на кредитополучателите. Освен това тук не се изисква ипотека, за разлика от някои студентски кредити от компании без договор с МОН. Като всеки друг финансов продукт е препоръчително да анализирате всички аспекти на вземането на заем, както и да проучите всички варианти, преди да се впуснете в такова начинание.
Има ли алтернатива?
Алтернативата на специализираните студентските кредити са други видове потребителски заеми. Разбира се, те имат своите условия и характеристики. Ако обучението е в чужбина, много студенти се опитват да си издействат стипендия, която да заплати частично или цялостно тяхното обучение. Ако пък става въпрос за покриване на неотложни непредвидени разходи от порядъка на 600 – 1000 лева, бързите кредити също са опция. Всичко зависи от това с какви средства разполага лицето, колко ще струва обучението му, има ли работа и други особености.