България, за съжаление, не е държава, известна с напредничавите технологии и скоростно развитие в иновациите. Това, обаче, е на път да се промени! С помощта на биотехнологичната компания „Насекомо“, която се занимава с производство на протеини, почвени подобрители и масла от насекоми. С нея България може да се върне на световната карта. Първата й стъпка към устойчивото бъдеще е изграждането на демонстрационен център до село Лозен.
Хората, които чуват за пръв път за тази индустрия, е нормално да погледнат на идеята с известна доза неприязън. За сметка на това, нововъведението е базирано на опит и ноу хау решения, които са насочени към ползите за обществото и природата. С цел да запознае общността с дейността си, директор Бизнес развитие на компанията, Ксавие Марсенак (Xavier Marcenac) пояснява неговата и на дружеството цел за по-устойчиво бъдеще. “Използваме насекомите, за да решим проблемите с нарастващия дефицит от храна и риска за околната среда”, казва той. Светът се нуждае от повече протеини и постоянно увеличава глобалното потребление на риба и месо. В момента се равиват алтернативни практики за производство на протеини, защото настоящите не са устойчиви и са изправени пред редица проблеми.
„Насекомо“ фокусират дейността си в отглеждане на черна муха-войник (BSF) с цел рециклиране на вторични продукти от селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост и производство на висококачествен протеин от нейните ларви. Изборът на вида муха идва от факта, че ларвите на BSF увеличават теглото си над 10000 пъти в рамките на 12 дни, а самата муха не се храни, не хапе и е напълно безвредна. Черната муха-войник е сред най-богатите и устойчиви източници на протеин.
Научно-изследователският отдел на „Насекомо“ е фокусиран в разработването на технологии, които целят автоматизацията на процесите и които са на път да се патентоват. Компанията извършва производството си в напълно контролирана среда с климатизирани помещения. Мухите се отглеждат в клетки, които се намират в плътно затворени стаи, които не пропускат нито миризми, нито каквито и да е други емисии, и напълно ограничават достъпа до външна среда за поддържане на оптималните условия за отглеждане на тропическо насекомо в извънтропически климат. Дори и да има такива в производството, те остават затворени благодарение на факта, че голямата част от въздуха се използва повторно в помещенията. И не само: наличието на озониращи филтри на практика елиминира всякаква миризма.
Имах шанса да се запозная подробно с намеренията и желанията на „Насекомо“ и се уверих в уникалността на природата да предоставя всичко нужно на хората да се справят с всеки потенциален проблем. Начинът, по който се храним, не е устойчив и в близко бъдеще това ще трябва да се промени фундаментално. Цивилизацията ни е пред екологична катастрофа, а изхранването на населението вече е проблемно. В този контекст „храната на бъдещето“, обобщаваща всички алтернативни храни, полезни за хората, животните и най-вече за земеделието, все повече влизат във фокуса на иновативните старт-ъпи. А за нас, хората, остава единствено да намерим начин да използваме предоставените ни суровини, за да се насочим към едно по-устойчиво бъдеще.