През годините у нас намираше почва един мит, който гласи, че климатиците причиняват алергии. Истината обаче е, че климатиците могат да помогнат на хората с различни алергии. В следващата статия ще разгърнем темата, като предложим някои възможни причини за проявата на алергична реакция след включване на климатика и ще изясним как тези уреди ни помагат да се чувстваме по-добре.
Как климатикът може да помогне на страдащите от алергии?
Важно е да знаете, че климатичната система използва въздуха, наличен в помещението (т.е. не вкарва нов отвън). Поради тази причина тя е проектирана с различни видове филтри, които улавят замърсителите във въздуха с цел оптимална работа и дълъг експлоатационен живот на самия уред. Филтрите имат още една функция – да пречистват въздуха за потребителите. Така те премахват малки частици, които могат да дразнят лигавицата на носа и да влошат хронични заболявания на дихателните пътища.
Чрез използването на климатик у дома можете да намалите алергичните пристъпи, причинени от полени, акари и плесени. Съвременните модули притежават не един, а няколко филтъра за подобряване качеството на въздуха в стаята. На пазара съществуват различни марки, които ще са ви от помощ в този случай. Например с тази задача се справят задоволително най-новите инверторни климатици от https://klimatici.bg/invertorni-klimatici-ceni/. Освен че премахват най-микроскопичните дразнители от въздуха, те също така се грижат за елиминирането на неприятните миризми. Специалните йонизатори стерилизират, като предотвратяват размножаването на бактерии и вируси и по този начин спомагат да не се разболявате. А някои модели имат алерген-деактивиращи филтри, специално насочени към веществата, пребиваващи в козината на домашните любимци. С такава комбинация от различни филтри получавате чист и свеж въздух по всяко време на денонощието.
В такъв случай на какво се дължат кихането и хремата след пускане на климатика?
Има няколко възможни причини да кихате и кашляте от климатика.
Причина №1: Не сте сменяли филтъра отдавна
Важно условие за поддържане на един климатик в отлична форма е редовното почистване или смяна на праховите филтри. Тъй като уредът постоянно пречиства въздуха в помещението, филтрите могат да се задръстят за кратко време. Ако не се премахват тези замърсявания, машината започва да ги връща обратно в стаята, а вашето тяло реагира на дразнителите.
Решението на този проблем е лесен и евтин. Свалете филтрите и ги почистете добре. Може да ги оставите под течаща вода или да ги измиете със сапун. Важно е да ги оставите да изсъхнат изцяло, преди да ги върнете обратно в системата. Препоръчително е да миете филтрите поне веднъж в месеца, а ако имате домашни любимци – всяка седмица.
Причина №2: Имате алергия към прах
Ако имате алергия към прах, е нормално да изпитвате симптоми като хрема и кашлица. В такъв случай ви препоръчваме по-често да правите мокро почистване на помещението в допълнение към използването на инверторен климатик с добра филтрация на въздуха. Ако имате възможност, вземете си миеща прахосмукачка.
Причина №3: Не проветрявате често
Когато въздухът в стаята е застоял, е възможно тялото да не реагира особено добре. Затова ви съветваме да проветрявате поне за 15 – 20 минути всеки ден, дори през студените сезони.
Причина №4: Чувствителни сте към резките смени в температурата
Ако навън е 35 градуса, а вкъщи сте настроили климатика на 20, това може да причини различни симптоми като течене от носа, болки в тялото, гърлобол, кихане и кашлица. Опитайте се да избягвате такива амплитуди в температурата.
Причина №5: Чувствителни сте към прекалено влажен или твърде сух въздух
И последно, ако имате неприятни симптоми на закрито, уверете се, че нивата на влажността са в норма. Прекалено сухият или влажен въздух не са препоръчителни. Според специалистите влажността в едно помещение трябва да е между 40% и 60%, като стойности под и над тези цифри не се смятат за оптимални.
Може ли човек да има алергия към климатици?
Единственият вариант да имате истинска алергия към климатика е да сте алергични към веществото пропилен гликол, което се използва при повечето соларни и климатични системи, както и в медицината, козметиката и хранителните продукти. За щастие, тази алергия е голяма рядкост и се случва в едва 3.5% от населението в света. Ако все пак сте засегнат от нея, най-доброто, което можете да направите, е да си закупите уред без този химикал.