Обичате ли да играете компютърни игри? Без значение дали сте запалени геймъри или върли противници, запознайте се с информацията, която ще ви споделя. Кой знае – може да промените мнението си в една или друга посока.
Наскоро попаднах на анализ от британско проучване, според който в умерено количество компютърни игри имат положителен ефект върху социалното поведение на децата и младите хора. Ако обаче играем твърде много и твърде дълго, ще постигнем обратния ефект. Например за нормално се смята по един час дневно, а за много – да прекарваме над три или повече часове пред монитора.
Децата с максимум три часа компютърна игра на ден не показват значителни поведенчески отклонения в сравнение с антигеймърите. Интензивното влияние на медиите и тяхната теза обаче има отрицателен ефект върху по-запалените геймъри. Така последните се считат за много по-малко социално активни и много по-затворени в себе си и своя виртуален свят. Средно тези хора играят компютърни игри повече от три часа на ден.
Учените от Оксфорд обаче обясняват, че компютърните игри влияят върху поведението на децата и младите хора много по-малко от компоненти като стрес в училище, семейство или общи материални условия на живот. Те стигнали до това заключение, след като провели изследване сред близо 6 000 момчета и момичета на възраст между 10 и 15 години. Анкетираните били попитани колко време отделят на компютърните игри, като в същото време били задавани въпроси и за емпатия, хиперактивност, удовлетвореност и контакти с връстници.
Според собствените им твърдения, ако те играят около час на ден, те са по-щастливи и по-социално активни от антигеймърите. Освен това, за тях е по-малко вероятно да бъдат засегнати от хиперактивност, трудности при справянето с приятелства или емоционални проблеми.
При запалените играчи този ефект е обърнат. Дългогодишните геймъри изобщо нямат време да култивират социално обогатяващи дейности. Положението е още по-трудно, когато играят игри, неподходящи за възрастта им.
Изводът, който сам направих за себе си, на база прочетеното, е, че като с всяко нещо, така и с компютърните игри не бива да се прекалява. Те са чудесен начин за разтуха или убиване на час време, но в никакъв случай не бива да сме зависими от тях или да позволяваме на децата си да се изгубят във виртуалната реалност.