Всички знаем, че това, което първоначално привлича вниманието ни е, външният вид на човек. Особено ако е красив или добре облечен. Държа да уточня, че тук не засягам конкретно половете, а говоря общо. Та, да, външността е важна, но до едно време. Когато този човек говори лошо, държи се грубо или е тотално лишен от маниери, веднага променяме отношението си към него.
В пълна сила важи и обратното твърдение. Фактът, че приятелски настроен човек изглежда не само по-симпатичен, но и по-привлекателен, преди се смяташе повече за субективна оценка. Но от известно време това твърдение е и научно потвърдено.
Запознах се с проучването по темата от университета в Ню Джърси. Ето какво представлява то: Учените показват снимки на жени и мъже пред произволно избрани хора. Те биват запитани колко привлекателни намират личностите на изображенията и биха ли могли да си представят приятелство или връзка с тях.
Във втората част от тестове на субектите се дава допълнителна информация за чертите на характера на фотографираните хора. Тези, на които са преписани положителни черти на характера като дружелюбност и услужливост, след това са оценени като по-привлекателни от същите хора.
Изпитваните също могат да си представят приятелство или дори връзка с хората с положителни черти на характера. Ето ще една причина да се държим като джентълмени и просто да бъдем добри.
Изводът, който може да си извадим е, че не винаги е въпрос на облекло и физика. Рано или късно характерът, усмивката, доброто отношение винаги се оказват по-ценени от външността, за да изглеждаме по-привлекателни в очите на другите.