Нека бъдем честни – гладът рядко е причината да посегнем към шоколада или към чипса. За да го направим, по-вероятно е да се водим от скука или от чувства като радост, тъга, разочарование. Все пак е доказано, че мозъкът ни контролира голяма част от хранителните ни навици. Това явление си има име – емоционално хранене. Със сигурност сте го изпитвали, но чували ли сте за него?
Оказва се, че това, което ядем, не само влияе върху начина, по който се чувстваме, но и обратното – нашите чувства контролират какво и по колко ядем.
Например притеснението и чувството за вина са емоции, които могат да имат особено негативен ефект върху диетата ни или здравословното ни състояние. Ние, хората, развиваме различно поведение в отговор на нашите емоции, в зависимост от различни фактори. Това определя дали може да контролираме теглото си добре или не.
Има и наблюдения, че колкото повече се отдаваме на емоционално хранене, толкова по-неконтролируем става броят на тези навици, а вредите за здравословното и психическото ни състояние се множат.
Все повече специалисти и диетолози съветват как може да го преодолеем и по този начин да консумираме храна само, ако наистина имаме нужда.
Експертите смятат, че има една определена група храни, която е най-подходяща за регулиране на нашите емоции – това са зърнени култури. Те са богати на витамини от група В, които влияят на нервната система. Установено е също, че редовната консумация на зърнени храни помага да се намали тревожността и да излезем по-лесно от ситуацията, в която изпадаме, когато имаме проблеми.