Спомням си много ясно времето, когато аз бях ученик и имахме няколко предвидени часа по гражданска защита. Те не се провеждаха в училищата, както обикновените часове, а ни организираха целия випуск и ни водеха в специално пригодено за целта старо бомбоубежище. Там ни запознаваха с необходимите мерки за безопасност, които трябва да вземем при настъпването на определена ситуация. Учеха ни да оказваме първа помощ, как да си поставяме противогаз и на коя служба да сигнализираме при нужда.
Последното със сигурност е от особено значение, защото всеки един човек трябва да знае към кой компетентен орган трябва да се обърне при настъпване на определена ситуация.
В интерес на истината бях забравил голяма част от нещата, които са ми преподавали там… или поне си мислих, че съм ги забравил. Докато един ден синът ми не се върна и не започна въодушевено да ми разказва за самото бомбоубежище и нещата, на които са ги научили там.
Тогава се позаинтересувах малко повече и както всички знаем, в днешно време всяко едно нещо се проверява в Интернет. А той ме отведе на статия, свързана със звеното за аварийна помощ и превенция на Столична община. Тя е с широк спектър от области на действие в София, по-важните от които са премахване на опасни дървета и клони от тротоари, булеварди, улици, паркове и опасно надвиснали предмети от покривни конструкции, обезопасяване на билбордове, мантинели, метални и тръбно-решетъчни прегради, ликвидиране последствия от аварии и инциденти, свързани с химически и опасни вещества, издирване и спасяване на хора в планински терени, евакуация на хора при възникване на бедствия, аварии, отводняване на обществени сгради и обекти от критичната инфраструктура, проверка на изправността на съоръженията, монтирани на детски площадки и др.
Нормалното функциониране на това звено не може да протича без оборудване и специализирана техника, обясни интервюираният Орлин Алексиев – председател на Съвета за управление на Специализирания общински приватизационен фонд. Оказа се, че Столична община финансира различни проекти и програми за развитие на града с финансовата помощ от този фонд, а средствата в него се набират от продажба на общинско имущество.
Според данните, предоставени от Орлин Алексиев, за новинарското издание, на което попаднах, през 2018 година СОПФ е предоставило средства в размер до 420 хил. лева за закупуване на автовишка и специализиран автомобил, оборудван за аварийна помощ и защита при бедствия за Столична община. В ход е и процедура за закупуване на автомобили с повишена проходимост за дейностите по аварийна помощ и превенция за възможни бедствия и аварии.