Здравейте отново. Вече сме юни и чакаме лятото с нетърпение, за да се отдадем на заслужена почивка и да оставим работата в офиса. За всички хора ли е така обаче?
В предния си блог започнах да ви споделям разсъжденията си относно зависимостта към работата или иначе казано работохолизма. Сега реших да продължа темата с няколко съвета към тези от вас, които са тръгнали по този път. Или пък вече са осъзнали проблема и се опитват да го решат.
Една от стъпките е, да намалите съзнателно времето, прекарано в работа. Звучи толкова просто, но не е. На практика най-добрият начин да го направите е като изключвате служебния си телефон след работа. Или може да преосмислите настоящия си работен режим и намерите по-ефективен начин за справяне със задълженията, като не поемате нови.
Пристрастяването към работата по същество си е пристрастяване като всяко друго. Затова ако искате да се измъкнете навреме от този капан, трябва да потърсите заместител на работата. Например, за да се разсейвате и отпочивате, може да се запишете на курс за изучаване на чужди езици. Друг вариант са семейните пътувания, започването на ново хоби, нови книги, музика или нов сериал.
Както сами виждате има достатъчно значими алтернативи, с които да се разсеете от чувството постоянно да сте ангажирани с работа. Бъдете свободни да експериментирате, да откривате нови неща, да се срещате с нови хора. Така ще разберете какво наистина ви привлича и ще започнете да цените свободното си време. Или поне да го прекарвате пълноценно.
Факт е, че много работохолици дори не знаят, че са засегнати от този проблем. Те се отдават все повече на „манията по работата“. Игнорират всички останали аспекти на (личния) живот и бързо се оказват във фатална спирала надолу. Това е не само опасно за междуличностните отношения, но и за здравето. Затова не забравяйте да внимавате за признаци на работохолизъм и вземете мерки навреме.