Най-накрая сте решили да заживеете отделно от родителите си. Поздравления! Това е голяма стъпка. Все пак вече не сте дете, време е да тръгнете по своя път на самостоятелност и отговорност. Готвеното на мама и финансовата помощ на татко със сигурност са незаменими, но в един момент все ще трябва да се научите да разчитате на себе си.
Може би ви трябват няколко съвета по наемането на апартамент от чисто практическа гледна точка, ако все още нямате опит с това. Двете неща от особена важност са бюджета и локацията. Определете си горна граница на сумата, която може да си позволите да отделите за наем. Имайте предвид, че в днешно време е трудно да намерите квартира от собственик. Най-вероятно ще се наложи да работите с агенция за недвижими имоти, която взема определен процент. За всеки оглед на жилище може да трябва да платите такса. Това са допълнителни разходи, за които трябва да питате брокера, с който работите.
След като сте уточнили лимита на бюджета си, минаваме на фаза огледи. Не се доверявайте само на снимки. Трябва обезателно да се запознаете и с хазяина. Понякога те създават проблеми, така че е важно да го видите и да прецените какъв човек е. Все пак вие ще обитавате това жилище и не искате някой да ви се меси и да влиза без предупреждение.
Южното изложение е за предпочитане – поинтересувайте се от това. Проверете сами, ако трябва. Това би намалило сметката ви за електричество. Токът и водата се плащат отделно от наема, така че и те трябва да се отбележат в бюджета.
Правилото за локацията е следното – на колкото по централно място сте, толкова по-висок е наема. Тук трябва сами да прецените. Ако сте си намерили работа, за предпочитане е да намерите апартамент, който е близо до нея, за да спестите от транспортни разходи.
Когато окончателно харесате жилище, ще трябва да платите два наема – единият служи за депозит (застраховка, в случай че нанесете някакви щети) и се връща, след като се изнесете.
Приятно пребиваване и умната!